Tukuma novada “Skaidās” prezentēta Latvijā radīta inovatīva tehnoloģija – modulāra koksnes gazifikācijas koģenerācijas sistēma, kas spēj saražot gan elektrību, gan siltumu, gan triģenerācijas procesā arī aukstumu. Šajos laikos, kad Latvija atsakās no Krievijas energoresursiem, ka arī pieaug tarifi par dabasgāzi, siltumu un elektrību, šāda SIA “Fortes” radītā tehnoloģija ļauj vietējiem ražošanas uzņēmumiem sevi apgādāt ar nepieciešamo enerģiju, kā izejmateriālu izmantojot ievērojami lētākos vietējos resursus – šķeldu. Pasākumu apmeklēja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs, Ekonomikas ministrijas Valsts sekretārs Edmunds Valantis, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās attīstības komisijas deputāts Jānis Vitenbergs, kā arī Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas un pārtikas ražošanas uzņēmumu un asociāciju pārstāvji.
“Lepojamies ar mūsu inženieru radīto koģenerācijas tehnoloģiju, kas, izmantojot biomasu, gāzģeneratorā rada kokgāzi, saražojot gan elektroenerģiju, gan siltumu, kā arī triģenerācijas procesā arī aukstumu. Šis process ir gan cenu ziņā krietni izdevīgāks par dabasgāzi, gan videi draudzīgs biomasas resursu izlietojuma ziņā, jo pārsvarā biomasa tiek izmantota tikai viena veida enerģijas – siltuma – ražošanā. Turklāt šo tehnoloģiju ir iespējams integrēt jau esošajās dabasgāzes stacijās. Savukārt moduļu risinājums ļauj uzstādīt šādu pārvietojamu, iepriekš samontētu koģenerācijas staciju ar atvieglotām būvniecības procedūrām vai arī bez speciālas infrastruktūras. Vienu šādu sistēmu nākammēness piegādāsim klientam Japānā, un ar Latvijas Investīciju attīstības aģentūras atbalstu prezentēsim arī citiem potenciālajiem klientiem,” par SIA “Fortes” radīto enerģijas ražošanas risinājumu stāsta uzņēmuma vadītājs Armands Zemītis.
Uzrunājot klātesošos, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs sacīja: “Zaļa enerģija no vietējiem resursiem palīdzēs ilgtermiņā samazināt rēķinus par elektrību un siltumu, turklāt šāda tipa koģenerācijas stacijas ir vēl viens veids, kā veicināt Latvijas enerģētisko drošību un neatkarību no Krievijas energoresursiem. Apsveicami, ka pašmāju uzņēmēji piedāvā inovatīvus risinājumus un ilgtspējīgas tehnoloģijas, kāpinot atjaunīgās enerģijas jaudas un sniedzot ieguldījumu zaļākas ekonomikas attīstībā.”
“Man ir gandarījums, ka Latvijā spējam radīt ne tikai tādus risinājumus, kas veicina pašmāju enerģētisko neatkarību, bet arī tos eksportēt ārvalstu tirgos, kā to dara SIA “Fortes”. Tādējādi mēs varam arī pelnīt un spēcināt mūsu valsts ekonomiku. Īpaši pārdomāta man šķiet tehnoloģijas pielāgojamība dažādām enerģijas ražošanas vajadzībām, kā arī augstā automatizācijas pakāpe. Krievijas sāktais karš Ukrainā arī Latvijā radījis jaunus izaicinājumus, un no tiem mēs iznāksim ārā stiprāki un gudrāki,” pauda Ekonomikas ministrijas Valsts sekretārs Edmunds Valantis.
Savukārt Latvijas Gaļas pārstrādes asociācijas ģenerāldirektors Normunds Štāls uzsvēra, ka šī tehnoloģija, kas vienuviet spēj nodrošināt gan elektrību, gan siltumu, ir laba alternatīva energoietilpīgiem ražošanas uzņēmumiem, lai šajā neskaidrajā ģeopolitiskajā situācijā pārtikas ražošanas uzņēmumi spētu Latvijas iedzīvotājiem nodrošināt pārtikas pieejamības nepārtrauktību.