Intervija ar Miltton Latvia izpilddirektori Martu Mackeviču

Marta Mackeviča: Mans galvenais uzdevums ir parādīt Miltton Latvia stiprās puses

Kopš pagājušā gada rudens Miltton Latvia izpilddirektore ir Marta Mackeviča. Martai ir vairāk nekā 13 gadu pieredze sabiedriskajās attiecībās, kas ietver gan darbu valsts pārvaldē, gan privātajā sektorā. Bijusi Latvijas Republikas tieslietu ministra, kā arī izglītības un zinātnes ministres sabiedrisko attiecību padomniece, un Baltijas lielākās privātās augstskolas – Biznesa augstskolas Turība Attīstības direktore, atbildot par augstskolas publisko tēlu un attīstību. Iegūta pieredze arī darbā sabiedrisko attiecību aģentūrā. Marta ir ieguvusi sociālo zinātņu grādu politoloģijā, maģistra grādu tiesību zinātnē un šobrīd jau ir noslēguma fāzē, lai saņemtu doktora grādu jurisprudencē, specializējoties uz fizisko personu datu aizsardzību.

Šoreiz vairāk par Martas sajūtām, un to, kā viņa nonākusi līdz sabiedriskajām attiecībām, un Miltton Latvia plāniem.

Kas ir tas, ko Tu vēlētos par sevi pastāstīt, kas Tevi raksturo?

Man patīk būt noderīgai un vajadzīgai, bieži ir vēlme visur iesaistīties, arī tur, kur man neprasa (smejas), gan profesionāli, gan personīgi. Meklēt jaunus projektus, jaunas tēmas un vienmēr būt kustībā. Un visu laiku mācīties – šobrīd šķiet, ka esmu jau apmierinājusi savu apetīti zināšanu iegūšanā, tomēr aizvien pētu dažādas studiju programmas un nav izslēgts, ka kādreiz atkal kļūšu par studentu. Paradoksāli, bet tajā pašā laikā esmu neapmierināta ar sevi, ja kaut ko neprotu, piemēram, kādu laiku atpakaļ uzsāku kikboksa nodarbības, pirmajos treniņos biju stīva, kustības bija kokainas un man bija jāpieņem, ir lietas, kuras es savā vecumā nespēju tik labi, kā, piemēram, septiņus vai astoņus gadus veci bērni, kuri trenējas blakus grupā. Bet tas māca pieticību un palīdz “nolaisties uz zemes”.

Vai uz sabiedrisko attiecību un komunikācijas nozari Tevi arī atveda vēlme apgūt kaut ko jaunu, jo Tava iegūtā izglītība tomēr ir citā sfērā?

Jā, mana pirmā izglītība ir sociālo zinātņu grāds politikā, kas mani arī aizveda politikas virzienā, iesaistījos politiskajā partijā, kļuvu par Saeimas deputāta palīdzi un paši pirmie pienākumi zināmā mērā bija saistīti ar PR un komunikāciju – komunikācija sociālajos medijos, mājas lapas administrēšana, ziņu rakstīšana, darbs ar medijiem. Sapratu, ka man tas patīk un padodas. Dzīve aizveda prom no Rīgas un iesākto ceļu turpināju, strādājot par sabiedrisko attiecību speciālisti vienā no Latvijas pašvaldībām. Tam sekoja atgriešanās Rīgā, iespēja iegūt pieredzi kā tieslietu ministra padomniece, darboties dažādās nevalstiskajās organizācijās, īpaši izglītības jomas organizācijās. Izglītība (visos līmeņos) allaž bijusi man tuva tēma, iespējams, tāpēc tik ļoti izbaudīju iespēju strādāt augstskolā un vēlāk arī Izglītības un zinātnes ministrijā kā ministres padomniece. Visu šo gadu laikā esmu iemācījumos, ka komunikācijā un sabiedriskajās attiecībās noder dažāda veida zināšanas, arī politikas zinātnes un juridiskās.

Kā Tu nonāci Miltton ģimenē?

Biju Attīstības direktore augstskolā, līdz kādā brīdī sapratu, cik augstskolas vidē viss ir ciklisks – jaunu studentu uzņemšana, mācību semestris, ziemas izlaidums, vēl viens semestris, vasaras izlaidums un atkal jaunu studentu uzņemšana. Protams, katru gadu var radīt jaunas idejas, pasākumus un notikumus, bet pamata kārtība nemainās. Laikam jau vēlējos lielākus izaicinājumus, tāpēc atcerējos, ka sabiedrisko attiecību un komunikācijas aģentūrā dinamikas un izaicinājumu netrūka. Tobrīd sabiedrisko attiecību aģentūra, kurā kādreiz biju strādājusi, pievienojās Miltton grupai, kļūstot par pamatu Miltton Latvia izveidei. Lai gan darbs starptautiskā komandā sākotnēji nedaudz satrauca, lieti noderēja pieredze, ko biju guvusi augstskolā, strādājot ar studentiem no vairāk nekā 45 pasaules valstīm. Pieņēmu aģentūras piedāvājumu un uzsāku šo piedzīvojumu kā projektu direktore. Pirmais gads bija dinamisks, ļoti daudz projektu, tiešām nebija garlaicīgi (smejas). Pēc vairāk nekā gada man izteica piedāvājumu kļūt par Miltton Latvia izpilddirektori. Vienmēr būšu pateicīga Miltton ģimenei, īpaši Miltton Latvia valdes loceklēm Kristi Roost un Annikai Arras, kuras ir saredzējušas manī šo potenciālu un kuras sniedz man padomu un atbalstu arī ikdienā. Man ir paveicies, ka dzīvē vienmēr blakus bijušas spēcīgas un viedas sievietes, kas mani iedvesmo un motivē – nevalstiskajās organizācijās, ar kurām esmu strādājusi, augstskolā, Izglītības un zinātnes ministrijā un tagad arī Miltton ģimenē. Ikdienā Miltton Latvia komandā strādāju kopā ar lieliskām dāmām, kuras ir mana motivācija, dzinulis virzīties uz priekšu, nepadoties, atbalsta plecs un pozitīvo emociju avots.

Ir pagājuši vairāki mēneši, kopš esi nonākusi izpilddirektores amatā. Kas ir labākais un kas – izaicinošākais, kas šajā laikā noticis?

Pozitīvais aspekts šajā noteikti ir tas, ka liela daļa manas ikdienas joprojām ir darbs ar klientiem. Lai gan daudziem sabiedrisko attiecību speciālistiem preses relīžu un viedokļu rakstīšana šķiet garlaicīga, man tas ļoti patīk. Publicitātes nodrošināšana patiesībā nozīmē iespēju uzreiz redzēt sava darba augļus un man ikdienā tas ir vajadzīgs. Izaicinošākais man personīgi ir neatņemt kolēģiem personīgo profesionālo telpu – ļaut pašiem darboties, pieņemt lēmumus un jā, arī kļūdīties un mācīties no savām kļūdām. Man vienmēr ir gribējies visus apčubināt, “iebarot” visu ar karotīti, taču tajā pašā laikā apzinos, ka ne vienmēr ir jāuzbāžas ar savām idejām un viedokli. To es šobrīd mācos.

Kas Tev visvairāk patīk Miltton Latvia komandā?

Izklausīsies banāli, bet viss. Patiešām! Ļoti priecājos par esošo komandu, to, kā komandas locekļi savstarpēji mijiedarbojas. Manuprāt, komanda ir ļoti pašpietiekama un es neesmu vienīgā līme, kas visur satur kopā. Mēs papildinām viena otru, katrai ir savas stiprās puses, pieredze, zināšanu bagāža. Reizēm, kad kopā sanāk tik spēcīgas personības, rodas sprādzienbīstamība, bet mūsu gadījumā veidojas pozitīva enerģija un jauda. Esmu lepna būt daļa no šādas komandas. Katru dienu ar prieku dodos uz biroju un gaidu tikšanos ar kolēģiem. Un vēl viena ārkārtīgi svarīga lieta, ko vēlos izcelt, ir humora izjūta. Miltton Latvia komandā ir uzcelta ļoti augsta humora latiņa.

Kā Tu raksturotu vienu savu darba dienu?

Es mēdzu vadīt lekcijas studentiem un tad vienmēr arī stāstu, kāda ir viena diena komunikācijas cilvēka dzīvē. Mana darba diena visbiežāk ietver visu emociju gammu – gatavojot materiālus medijiem un iegūstot publicitāti ir mazie prieciņi, tad var sekot dusmas, ja kāds neizprot komunikācijas nozares specifiku, var arī nobirt kāda asara, ja nākas strādāt ar cilvēkiem, kuriem sveša ētika un pieklājība, bet pēc tam atkal prieks un motivācija, ko gūstu no komandas. Tāds emociju karuselis, kas dienas laikā var atkārtoties vairākkārt. Komunikācijas jomas burvība ir tieši tajā, ka vienas dienas vai pat stundas laikā var izjust vairākas mazās uzvaras un, protams, arī mazas sakāves. Galvenais, lai abas lietas ir līdzsvarā. Vēl vienu darbu dienu raksturo arī pārslēgšanās no tēmas uz tēmu – no rīta tikšanās ar klientu, kurš pārstāv IT jomu, pēc tam publicitātes materiāla gatavošana par veselību un medicīnu, vēlāk datu apkopošana par tūrismu u.tml.

Kādi ir Tavi un Miltton Latvia nākotnes mērķi un izaicinājumi?

Nelielajā Latvijas tirgū ir diezgan daudz dažādu komunikācijas aģentūru – lielākās ar gadu desmitiem attīstītu zīmolu, spēcīgas nišas aģentūras, uzņēmumi, kas piedāvā milzīgu pakalpojumu spektru un daudzi citi. Mans primārais mērķis un uzdevums ir izcelt saulītē un parādīt, kas ir Miltton Latvia! Pieteikt mūs un parādīt stiprās puses, piedāvātās iespējas un produktus. Parādīt, kā Miltton Latvia var palīdzēt klientiem augt un sasniegt viņu mērķus. Un protams, parādīt, ka Miltton Latvia ir daļa no spēcīgas, starptautiskas un profesionālas grupas. Daudzas lietas jau ir paveiktas, piemēram, ir izveidotas spēcīgas attiecības ar dažādu nozaru medijiem, kas ir svarīgi mūsu darbā, ir pieredze un zināšanas – atliek to visu likt lietā. Miltton Latvia ir jauns spēlētājs Latvijas tirgū un mums ir visas iespējas augt un attīstīties.

Ja Tava dzīve būtu dziesma, kas tā būtu?

Ja runājam par profesionālo dzīvi, tad tā varētu būt grupas “The Eagles” dziesma “Hotel California”, kurā skan teksts “You can check out any time you like. But you can never leave”. Es teiktu, ka tieši tāpat ir ar komunikācijas nozari kopumā – ja reiz esi tajā iesaistījies, tas ir uz mūžu.

Un, ja Tava dzīve būtu filma, kāds žanrs tas būtu?

Es priecājos, ka tā nav meksikāņu ziepju opera (smejas), laikam jau labs detektīvs ar komēdijas elementiem.

Tu vienmēr centies īstenot plānu A plānu vai uzreiz ķeries pie plāna B?

Uzreiz pie sarežģītākā, apzināti vai neapzināti, bet sanāk izvēlēties grūtāko ceļu, taču vispozitīvākajā šī jēdziena nozīmē. Liels darba apjoms, sarežģītas tēmas, saspringti termiņi mani nebiedē. Patiesībā ir tieši pretēji – ja kaut kas nāk ļoti viegli, ir sajūta, ka kaut kas nav kārtībā (smejas). Ne velti latviešu tautas paruna saka – jo sūrāks darbs, jo saldāki augļi.